Vy sa pýtate my odpovedáme

Vy sa pýtate my odpovedáme

V tejto novej časti chceme formou odpovedí podať pomocnú ruku našim užívateľom na niektoré otázky ktoré by Vás mohli zaujímať.Prípadné návrhy alebo nové podnety zasielajte na známu e-mailovú adresu: podatelna@sbd3ke.sk

O: Prečo sa MZP mení dvakrát do roka?

Mesačný zálohový predpis sa stanovuje tak, aby boli jeho platbami pokryté predpokladané náklady za bežný kalendárny rok. Predpokladané náklady sa určujú podľa skutočných spotrieb vo vyúčtovaní za predchádzajúci kalendárny rok. Pretože vyúčtovanie skutočných nákladov za predchádzajúci kalendárny rok je známe k 31. máju bežného roka, nový zálohový predpis sa stanovuje s účinnosťou od 1. júla bežného roka. Predpokladané náklady na bežný kalendárny rok sa stanovujú tak, že spotreby z vyúčtovania za predchádzajúci kalendárny rok sa ocenia aktuálnymi cenami v bežnom roku, od nich sa odpočítajú mesačné zálohy predpísané na január až jún bežného roka a zostatok sa podelí zvyšnými šiestimi mesiacmi bežného roka (júl až december). Pretože takto vypočítaný zálohový predpis spravidla nie je jednou dvanástinou predpokladaných ročných nákladov, stanovuje sa s účinnosťou od 1.2. nasledujúceho roka nový zálohový predpis ako jedna dvanástina predpokladaných ročných nákladov,
pričom sa zohľadnia ceny aktuálne v nasledujúcom kalendárnom roku. Mesačný zálohový predpis sa mení tiež pri zmene počtu osôb užívajúcich byt, pri zmene vlastníka bytu, pri zmenách schválených vlastníkmi bytov v dome (napr. príspevok do fondu prevádzky, údržby a opráv
domu, schválenie upratovania spoločných priestorov domu upratovačkou alebo upratovacou firmou) a pod.

O: Ako sa zisťuje spotreba tepla na vykurovanie pomerovými rozdeľovačmi tepla inštalovanými na
vykurovacích telesách?

V bytových domoch v správe nášho SBD III sa používajú výlučne elektronické pomerové rozdeľovače tepla (PRVN). Elektronický PRVN je mikropočítačový systém s dvoma snímčmi teploty, z ktorých jeden sníma aktuálnu teplotu radiátora a druhý sníma teplotu v miestnosti. Tento systém meria len teplo, ktoré daný radiátor skutočne odovzdá. Spotreba tepla sa vyhodnocuje číselným údajom, ktorý sa priebežne zobrazuje na displeji prístroja. Softvér prístroja zabezpečuje, že namerané údaje sa 31. decembra o 24.00 hod. uložia do pamäti prístroja a následne sa začne meranie spotreby od nuly. Údaje o spotrebe tepla sa začiatkom januára z jednotlivých PRT odčítajú a použijú sa na rozpočítanie nákladov za dodané teplo na vykurovanie podľa pravidiel rozpočítavania uvedených vo vyhláške MH SR č. 240/2017 Z. z., alebo podľa pravidiel schválených vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v bytovom dome. Údaje z PRT možno využiť aj v samostatnom technickom zariadení na priebežnú optimalizáciu teploty vykurovacieho média v tepelnom zdoji, z ktorého sa dodáva teplo na vykurovanie.

O: Ako zamedziť tvorbe plesní v byte?

Obvodové steny mnohých bytových domov postavených pred rokom 1991 (najmä panelových) majú nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti a nízku priepustnosť vodných pár. V dôsledku týchto nedostatkov má vzduch v miestnostiach vysokú relatívnu vlhkosť a vonkajšie steny miestností sa nadmerne ochladzujú. Ak teplota vnútorného povrchu steny poklesne pod teplotu rosného bodu, začnú vodné pary na nej kondenzovať, stena navlhne a vytvoria sa vhodné podmienky pre vznik plesní. Teplota rosného bodu je závislá od teploty vnútorného vzduchu v miestnosti a od jeho relatívnej vlhkosti. Pri relatívnej vlhkosti 50 % a pri teplote 20 °C vnútorného vzduchu je teplota rosného bodu 9,26 °C. Steny, stropy a podlahy musia mať v každom mieste vnútornú povrchovú teplotu, ktorá je bezpečne nad teplotou rosného bodu a vylučuje riziko vzniku plesne. Pri teplote vnútorného vzduchu 20 °C a relatívnej vlhkosti vzduchu 50 % je táto tzv. kritická povrchová teplota 12,62 °C. Bezpečná povrchová teplota je o 0,5 °C vyššia, t.j. 13,12 °C.

O: Aké podmienky mám splniť pri výmene vykurovacieho telesa?

Vykurovacie telesá v bytoch sú súčasťou sústavy tepelných zariadení za odberným miestom, ktorá musí byť celá , vrátane vykurovacích telies, hydraulicky vyregulovaná. Výmena vykurovacích telies predstavuje zásah do tejto sústavy tepelných zariadení a v jej dôsledku môže byť hydraulické vyregulovanie narušené. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome chce vymeniť niektoré vykurovacie teleso, je povinný ešte pred realizáciou výmeny písomne požiadať správcu (referát tepelnej energetiky technickoprevádzkového úseku SBD) o súhlas. Predtlač žiadosti o súhlas k výmene vykurovacieho telesa si vlastník môže osobne prevziať na SBD, alebo si ho môže stiahnuť z webovej stránky SBD. Na základe žiadosti TPÚ vlastníkovi vydá alebo mu doručí stanovisko s konkrétnymi podmienkami, ktoré musia byť pri výmene vykurovacieho telesa dodržané. Najdôležitejším parametrom je tepelný výkon nového vykurovacieho telesa a podmienka, aby výmenu realizovala osoba s požadovanou odbornosťou. Ak na pôvodných vykurovacích telesách sú inštalované pomerové rozdeľovače tepla, je potrebné pri výmene vykurovacieho telesa, alebo bezprostredne po nej, zabezpečiť preloženie pomerového rozdeľovača tepla organizáciou, ktorá ich nainštalovala.

O: V akom čase a v akej kvalite sa má do bytov dodávať teplá voda?

Podmienky dodávky teplej vody stanovuje vyhláška Ministerstva hospodárstva SR č. 152/2005 Z. z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa. Podľa § 1 ods. 6 tejto vyhlášky „Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00h do 23.00h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.“ a podľa § 2 ods. 3 „Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať tak, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa bola najmenej 45 °C a najviac 55 °C.“ V prípade, že sústava tepelných zariadení v objekte spotreby nie je hydraulicky vyregulovaná, podľa § 2 ods. 4 vyhlášky „kvalita dodávky tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste sa musí zabezpečiť na úrovni parametrov dohodnutých v zmluve o dodávke a odbere tepla“.

O: Môžem svoj nedoplatok uhradiť aj na splátky?

Splátkový kalendár sa dá dohodnúť z nedoplatku z ročného vyúčtovania (ale NIE z nedoplatku nájomného). Ak chcete prípadný nedoplatok z ročného vyúčtovania zaplatiť na splátky, treba najneskôr do 30.6. daného roka podať žiadosť o splátkový kalendár.

O: Mal som preplatok z ročného vyúčtovania, kedy tieto peniaze dostanem?

Preplatok vám vrátime do 30.6. daného roka, avšak iba v prípade, že váš bytový dom bude mať k tomuto dátumu na účte dostatok financií.

O: Ako sa platí nájomné za byt?

Nájomné za byt v správe SBD III Košice sa platí podľa predpisu, ktorý ste dostali od družstva na daný rok… Nájomné musí byť uhradené vždy do 25. v mesiaci a platí sa na mesiac vopred (t.j. do 25.1.20122 uhrádzate nájomné za február 2022 v sume podľa aktuálneho predpisu).

O: Susedia rušia nočný pokoj po 22 hod. alebo inak narušujú poriadok v dome. Čo mám robiť?

Ak ste neprimerane a opakovane rušení alebo ohrozovaní susedmi vo vašom bytovom dome, môžete využiť nasledujúci postup:

  1. Napíšte oficiálnu sťažnosť a doručte ju na Miestny úrad Mestkej časti Košice-
  2. Pomôže, ak ste minimálne raz volali k prípadu, na ktorý sa sťažujete, Mestskú políciu a máte o riešení záznam.
  3. Ak má rovnakú sťažnosť viacero vlastníkov bytov vo vašom vchode / bytovom dome, môžete napísať spoločnú sťažnosť, prípadne vec prebrať so Zástupcom vlastníkov.
  4. Jedným z možných riešení je aj mediácia konfliktnej situácie za účasti nezávislého mediátora. Táto môže byť účinná najmä v začiatkoch konfliktu.